• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/incelerbutikotel/notifications/
  • https://twitter.com/mince1953
  • https://www.instagram.com/incelerkonagi/
KARADENİZ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret28099

ŞAVŞAT-ARTVİN

GEZİ PLANI ADI             ŞAVŞAT - ARTVİN
GEZİ PLANI UĞRAK NOKTALARIŞAVŞAT YAVUZKÖY-KARAKÖY-SAHARA ORMANI-TİBET KİLİSESİ CEVİZLİ-    KARAGÖL-ARTVİN CAM TERAS                                           
REHBERİMİZHikmet Haberal (Kaçkarların çobanı !!!).Gerçek bir rehber turizm alanında Gazi Üniv den yüksek lisans almış ''Yayla Kültürü ve Yayla Turizmi'',''Turizm de alternatif; Ekolojik,Doğa,Kırsal ve YaylaTurizmi'' ile ''Turizmde Kültürel Miras-Rize'' isimli kitapları vardır.Rize Pazar ilçesinde doğmuş çocukluğu Kaçkarların yaylalarında annesi ile birlikte yaylacılık yaparak geçmiş akademik kariyerinden sonra da 2000 yılından beri yılın 6 ayını Kaçkarların yayla ve dağlarında geçirmektedir.Dağlar ve yaylalara adanmış bir hayattır onunki
HAREKET SAATİ08:00
ÖĞLE YEMEĞİŞAVŞAT da misafirler kendileri ödeyecek

Kahvaltıdan sonra uzun bir güne başlayacağımız için ''Cittaslow''-ünvanı alan Şavşat'a hareket ediyoruz.
Kısa tanımı ile ''yaşanabilir şehir'' anlamına gelen bu ünvan İtalya da Cittaslow Genel Kurulunda Şavşat'a da verildi.İnsanların birbirinin yüzüne bakabildiği,kendine yeten ve bunu organik yollarla yapan şehir.


YAVUZKÖY
  

Şavşat’a 4 Km uzaklıktaki Yavuzköy, kartpostallarda rastlayabileceğiniz bir manzaraya sahiptir. Yavuz Köy isminin Milli Mücadele sırasında göstermiş olduğu kahramanlıktan  aldığı söylenir

KARAKÖYBu kilise bir dönem Cami olarak da kullanılmış. Kilise Gürcü Kralı
Kuropalates Gurgen’in ölümünden sonra oğlu Aşot Kuhi (899–918) tarafından inşa ettirilmiştir. Meryemana’ya adanmış olan kilise Piskopos Stephane tarafından kutsanarak ibadete açılır. 1885 yılında kubbesine yıldırım düşmesi sonucu hasar görmüş olan kilisenin camii işlevi 1889 yılında sona erer. Bir süre yanındaki okulun tiyatro salonu olarak kullanılan kilisenin 1957 yılında kubbesi ile birlikte batı bölümü tamamen yıkılır.

SAHARA  milli parkı KARAGÖL ve SAHARA ORMANI olarak iki bölümdür
Karadeniz’in iç kısımlarındaki balta girmemiş, doğa harikası bir bölge. Karagöl’e giderken yeşilin her tonunu görebileceğiniz güzelliğin zirve yaptığı alan. Göl, orman, yayla, üstün peyzaj değerleri ve manzara bütünlüğüne sahip Karagöl - Sahara ve yakın çevresini kapsayan 3 bin 766 hektarlık saha, 1994 yılında milli park ilan edildi. Şavşat ilçesi sınırlarındaki milli park iki bölümden oluşuyor. 

 SAHARA ORMANLIK BÖLÜM
                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Sahara Bölümü Şavşat ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki Sahara bölgesi, Şavşat - Ardahan karayolu üzerinde. Ladin ve köknarlardan oluşan orman örtüsü oldukça seyrek bir dokuya sahip. Alt kısımlarda sarıçam ağaçları yayılış gösteriyor.. Reşat Deresi kenarında 1700 - 1800 metrelerde kademeli olarak yer alan düzlükler de “Sahara Pancar Şenlikleri” yapılıyor.


ŞAVŞAT KARAGÖL

Karagöl Bölümü Şavşat ilçesine 25 kilometre uzaklıktaki Karagöl, ormanlar içinde bir heyelan gölü. Önemli bir turizm potansiyeline sahip sahada ladin, sarıçam, ormangülü, kızılcık,fındık gibi ağaç türleri var. Orman çileği, böğürtlen çalı; eğrelti ve çayır otları da otsu bitkiler arasında. Alanda ayrıca boz ayı, kurt, domuz , porsuk, tilki , vaşak gibi memelilerle, kuş, balık ve sürüngen türleri de yaşıyor Karagöl, heyelan set gölüdür. Karagöl, yamaç araziden kopan heyelan kitlesinin vadi önünü kapaması sonucu çanakta biriken suların birikmesiyle oluşmuştur. Karagöl'ün yüzey alanı 5 hektar ve en derin noktası 33 m olup, göl suyu hafif alkalidir. Yüzey rakımı: 1.630 m2 dir. Özellikle Sonbahar mevsiminde yaprak renk değişimleri sonucu inanılmaz bir güzellik sergiler.Her yıl 50000 den fazla kişinin uğrak yeridir
 
ARTVİN CAM SEYİR TERASI


Hatila vadisine hakim 220 metre yükseklikte sarp kayalara monte edilen terasa çıkmak cesaret işi.Teras 7 mt x 7,5 mt ölçülerinde.İlk anda biraz ürkütücü ama daha sonra alışınca terasa çıkan insanlar mutlu oluyorlar.Beğenilen ve beğenilmesi gereken bir yapı ama ben beğenmedim sebebi Artvin’in o kadar muazzam manzaraya sahip yerleri varken getirip buraya kurmaları enteresan. Öte yandan bu terasa gitmek için hatırı sayılır bir mesafe katediyorsunuz.Şehir merkezine tam 12 km.