• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/incelerbutikotel/notifications/
  • https://twitter.com/mince1953
  • https://www.instagram.com/incelerkonagi/
KARADENİZ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret28099

SERENDER

 SERENDER (NAYLA) BEREKETLİ TOPRAKLARIN HAZİNE SANDIĞI
         


Yaşantımıza buzdolabı, derin dondurucu ve koruyucu folyo gibi kavramların girmediği çok eski dönemlerde insanlar yiyeceklerini nasıl saklıyorlardı hiç düşündünüz mü? Serenderlerin büyüklüğü varlık göstergesidir. Serenderler, tahılların ve yiyeceklerin Saklanması, mısır ve meyvelerin kurutulması amacıyla kurulurlar.


Çatıları ahşap ve üzeri kiremit kaplı serenderler, kafes biçimindeki pencereleri ve tavandaki ahşap ızgaralarıyla, sürekli hava sirkülasyonu sağlayan bir özelliğe sahiptirler. Rüzgar geçirecek şekilde yapılmasının en önemli nedeni, kurutma işleminin sağlıklı olmasını ve sürecin hızlandırılmasını sağlamaktır  .
Sinema starımız Uraz Kaygılaroğlu ile
         
Dört mevsim yağışı bol, her daim sisli Karadeniz iklimine en uygun ambarlar ‘serender’ adıyla anılır. Islak topraktan nem almaması için dört ,altı veya sekiz direk üzerine oturtulan bu tahıl ambarları, çivi kullanılmadan inşa edilirler.


Bizim işlemeli-oymalı 3 katlı serenderimiz konağımıza oldukça zarif komşuluk yapmaktadır.
                                                                                                                                                                   
                                                                 
                                                    Sanatçımız Asuman DABAK

Serenderin en üst katını ise 38 metrekare alanlı kare şeklinde misafirlerimiz için otantik bir odaya çevirdik.TV,özel banyo lu odamız şark usulü döşenmiş olup 6 kişilik dir.Genellikle balayı amaçlı kiralanmaktadır.Altta


İNCELER Konağının serenderinin en alt katını mutfak olarak ,orta katını dinlenme ,TV salonu gibi aktivitelere tahsis ettik. Altta