• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/incelerbutikotel/notifications/
  • https://twitter.com/mince1953
  • https://www.instagram.com/incelerkonagi/
KARADENİZ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret28098

AYDER,KAVRUN,AVUSOR,HUSER YAYLALARI

GEZİ PLANI ADI      AYDER -KAVRON-AVUSOR VE HUSER YAYLALARI                                                         

GEZİ PLANI UĞRAK NOKTALARI          

İNCELER KONAĞI-AYDER YAYLASI-KAVRON YAYLASI-AVUSOR YAYLASI-AVUSOR BÜYÜK GÖL-HUSER YAYLASI-İNCELER KONAĞI


REHBERİMİZHikmet Haberal (Kaçkarların çobanı !!!).Gerçek bir rehber turizm alanında Gazi Üniv den yüksek lisans almış ''Yayla Kültürü ve Yayla Turizmi'',''Turizm de alternatif; Ekolojik,Doğa,Kırsal ve YaylaTurizmi'' ile ''Turizmde Kültürel Miras-Rize'' isimli kitapları vardır.Rize Pazar ilçesinde doğmuş çocukluğu Kaçkarların yaylalarında annesi ile birlikte yaylacılık yaparak geçmiş akademik kariyerinden sonra da 2000 yılından beri yılın 6 ayını Kaçkarların yayla ve dağlarında geçirmektedir.Dağlar ve yaylalara adanmış bir hayattır onunki

HAREKET   8:30

DEĞERLENDİRMEToplamda ve değişik zamanlarda 186 kişiyi bölgeye götürdük ve akşam dağıttığımız anket formundan elde ettiğimiz ortalama 8,9.

ÖĞLE YEMEĞİ 

İnceler Konağı organizasyonu yapacak ancak ücretler misafirlerimize aittir

KİŞİSEL GÖRÜŞÜMHer 4 yaylada Ç.Hemşin'in en bilinen yaylalarıdır.Yayla turizmi deyince de akla ilk gelendir.Poku bölgesine göre daha sade daha az el değmiş,ticaret çok fazla bulaşmamıştır.Özellikle Kavron,Kaçkar zirve tırmanışının en önemli başlangıç noktasıdır

inceler Konağından 62 km sonra Ayder yaylasına varıyoruz.Tahmini 1 saatlik bir yolculuk bu.Ayder yaylası girişinde sizleri arabadan indiriyoruz biz araçla tepeye öteki uca yaklaşık 1 km mesafeye gidip sizi bekliyoruz.Bulunduğumuz noktaya geldiğinizde adı gibi süzülen ''Gelintülü'' şelalesini bütün heybeti ile seyrediyoruz.

AYDER YAYLASI1220 mt yükseklikte Ayder Yaylası eşsiz doğal güzellikleriyle Çamlıhemşin İlçe merkezi ne 19 kilometre uzaklıktadır. Her zaman yeşil kalan ladin ve çam ağaçlarının, sarıdan kırmızıya dönüşen gürgen, kestane, kayın ve köknar ormanlarının sınırında olan bir vadiye konumlanmıştır. Oksijen deposu olan bu küçük ve şirin yaylanın içinden coşkulu bir şekilde Kavron Deresi akmaktadır. Ayder’in hemen dışında tüm ihtişamıyla Gelintülü Şelalesi nazlı nazlı süzülmektedir.
Gelintülü Şelalesi ;Yukarılardaki yeşil yamaçları aşarak ince bir beyaz duvak gibi yüzlerce metreden süzülen şelale son 15 metresinde kendini boşluğa bırakıyor. Mavi gökyüzü,yeşil orman ve beyaz şelale ile müthiş bir renk cümbüşü.Sık ağaçlar arasında güneş ışıklarıyla oynaşan şelalenin bulunduğu bölge her daim nemli havasıyla ünlüdür. Yaklaşık 1500 metrelik dik bir akışla süzülen şelale, 1320 metre irtifada yer alır. Doğu Karadeniz’de her zaman var olan sis bulutları nedeni ile , şelalenin ancak dereye katılan son bölümü görülebilir.

KAVRON YAYLASISırada KAVRON YAYLASI var.Galler düzünü geçtikten sonra yaylaya varıyoruz
Kaçkar Dağları eteklerinde kurulu yaylalardan olan Yukarı Kavron Yaylası 2267 m, Aşağı Kavron Yaylası da 1953 m rakımda yer alır. İki yayla arasında yaklaşık 1,5 km dir.ir. 


Kaçkarlara yapılacak yürüyüş ve tırmanışların son çıkış noktası olma özelliğindedir. Aynı zamanda Kaçkar bölgesi göllerine yapılan yürüyüşlerin de en çok kullanılan başlangıç noktasıdırAVUSOR YAYLASI


  Avusor BÜYÜK GÖL


Rakım 2233 mt olup araç yolundan sonra 3 km mesafedeki rahat ve kolay yürünebilen patika yol ile buzul gölü olan ‘’Büyük Göl’’ e ulaşılabilirHUSER YAYLASIKavron yaylasını fotoğraflarımızla anılarımız arasına kattıktan sonra müthiş bir günbatımı için Huser Yaylasına geliyoruz.
2328 metre rakımda, Bulut dansı Müthiş bir günbatımı Sevenlerin birlikte olmaktan mutluluk duyacağı eşsiz güzellik