• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/incelerbutikotel/notifications/
  • https://twitter.com/mince1953
  • https://www.instagram.com/incelerkonagi/
KARADENİZ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret28099

MİMARİ YAPI

İNCELER KONAĞI Rize ilinin Fındıklı ilçesine bağlı Çağlayan vadisindedir.LAZ KONAKLARI olarak bilinen,kırsal mimarinin muhteşem örnekleri genelde bu vadide bulunmaktadır.
1700 lı yıllarda inşa edilen ve adını soyadımızdan alan ‘’ İNCELER KONAĞI’’ 3000 metrekarelik geniş bir bahçe içinde (Lazca ‘’Avla’’) girişi 9 sıra yarım daire şeklinde kesme dere taşlarından yapılmış basamaklardan oluşan merdiveni ile konumlanmıştır.


 Yapıya asıl karakter ve dış görünüm kazandıran öğe ‘’ Dolma’’ ya da ‘’ Göz Dolma ‘’ denilen dere taşlarının 18 x24 ebadında kesilme ve tıraşlanması sureti ile elde edilmiş Dolma Taş Duvarlar dır. ’’Boğaz Kesme’’ yada ‘’kurt boğazı’’tekniği denilen ahşap ve tahtaların hiç çivi kullanmaksızın birleştirilmesi sonrasında oluşan dikdörtgen şeklindeki bölümlere hazırlanmış dere taşlarının yerleştirilmesi ahşap ile taş arasındaki boşluklara kil ve kireç karışımından oluşan macun doldurulması ile ortaya çıkan bina cephesi görünümü ile yerli yabancı tüm konukların ilgi odağı,Doğu Karadeniz’inde mimari açıdan gururu olmuştur.Merdivenlerden çıkılarak girilen üst katında girişte bugün antre dediğimiz Lazca ‘’Küçük Avla’’ denilen bölüm ile Küçük Avla dan da girişin sağlanabildiği tuvalet ve banyo mekanı vardır. Eve dışarıdan saplanmış gibi duran bağımsız çatısı ile bu mekanın konağın içinde ama dışa dönük ayrı bir tarzda konumlanmış olması 300 yıl önce düşünülmüş banyo tuvalet işlevlerini hijyenliği ile bütünleştiren ideal çözümdür. Konağın ‘’Batı cephe’’ tarafında aynı şekilde ikinci bir banyo tuvaleti ve Haremlik bölümüne giriş merdiven ve kapısı vardır.

Yarım ay şeklindeki giriş merdivenleri ile binanın arasında bulunan boşluk konağa gelen misafirlerin ayrılırken atlarını buraya getirmeleri ve boylarına uygun basamaktan atlarına binmelerini sağlamak için bırakılmıştı. Bir kazaya neden olmamak için bu boşluk örülerek tamamlanmıştır.